0533 409 84 63

Anasayfa

Ara

Favori

Sepetim0

Giriş

(0)

Mesafeli Satış Sözleşmesi

GİRİŞ

Bu satın alma, aşağıda verilen İnternet Üzerinden Tüketici Alımları için Standart Satış Koşulları tarafından düzenlenir. Burada "tüketici alımları" ile, esas olarak ticari amaçlarla hareket etmeyen ve satıcının internet üzerinden mal satarak ticari amaçlarla hareket ettiği tüketicilere mal satışı kastedilmektedir. İnternet üzerinden yapılan tüketici satın alma işlemleri öncelikle Sözleşme Yasası, Tüketici Satın Alma Yasası, Pazarlama Kontrol Yasası, İptal Yasası ve E-Ticaret Yasası tarafından düzenlenir ve bu yasalar tüketicilere zorunlu haklar sağlar. Sözleşme hükümleri, yasal hakların sınırlandırılması olarak anlaşılmamalı, daha çok tarafların satın alma ile ilgili en önemli hak ve yükümlülüklerini ortaya koymaktadır. Satıcı, alıcıya bu Satış Koşullarında belirtilenden daha iyi koşullar sunmayı seçebilir.

Sözleşmenin bir konuya doğrudan çözüm getirmediği durumlarda, sözleşmeye ilgili yasal hükümler eklenmelidir.

 

1. SÖZLEŞME

Bir alıcı ve satıcı arasındaki bir sözleşme, çevrimiçi mağazanın sipariş bölümünde satıcı tarafından verilen satın alma ile ilgili bilgilerden oluşur (örneğin, ürünün doğası, miktarı, kalitesi, diğer özellikleri, fiyatı ve koşulları hakkında bilgiler dahil). teslimat), taraflar arasındaki herhangi bir doğrudan yazışma (e-posta gibi) ve bu Satış Koşulları.

Satıcı tarafından online mağazanın sipariş bölümünde verilen satın alma ile ilgili bilgiler, taraflar arasındaki doğrudan yazışmalar ile satış koşullarında belirtilen şartlar, taraflar arasındaki doğrudan yazışmalar ve verilen bilgiler arasında çelişki olması durumunda. Sipariş bölümündeki satış koşulları esas alınacaktır. 

Bununla birlikte, satıcı tarafından verilen bilgiler veya yazışmalar, bağlayıcı mevzuata aykırı koşullar içeriyorsa, satış koşulları geçerli olacaktır.

 

2. TARAFLAR

SATICI

Şirket adı: Tek Gündem Tekstil Otomotiv İnş. Hayv. Gıda İth.İhr. San. ve Tic.Ltd.Şti.

 

İletişim adresi: Durak Mh. Gazi Bulv. P Blok-3 No:95/Z01 Merkez/Uşak

E-posta:  usakseramikshowroom@gmail.com

Telefon numarası: 0533 409 8463

ALICI siparişi veren kişidir.

 

3. FİYATLAR

Web mağazasındaki tüm fiyatlar, tüm gümrük ücretleri, vergiler ve KDV dahil TL, CAD, DKK, EUR, GBP, NOK, SEK veya USD cinsinden gösterilir. Nakliye masrafları hariçtir. KDV oranı, vergiler ve/veya diğer vergiler değişirse fiyatlar önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir. 

Ülkeniz tarafından hiçbir ekstra ithalat vergisi alınmayacaktır, çünkü tüm gümrük ücretleri ve taşıma işlemleri Tek Gündem Tekstil Otomotiv İnş. Hayv. Gıda İth.İhr. San. ve Tic.Ltd.Şti  tarafından ön ödemeli gerçekleştirilmektedir.

 

4. SÖZLEŞMEYE GİRİŞ

Satıcı, alıcının siparişini alır almaz sözleşme her iki taraf için de bağlayıcıdır. 

Ancak, çevrimiçi mağazanın sipariş bölümünde veya alıcının siparişinde satıcı tarafından yapılan teklifte imla veya tipolojik hatalar meydana gelmişse ve diğer taraf bu tür bir işlemin gerçekleştiğini fark etmiş veya idrak etmişse, taraflardan biri sözleşme ile bağlı değildir. hata mevcuttu.

 

5. ÖDEME

Alıcının ikamet ettiği ülkeye bağlı olarak ödemeleri aracılıyla sağlıyoruz.

Satıcı, ürünler için satıcıdan alıcıya gönderildiği anda alıcıdan ücret alabilir.

Alıcı, ödemeyi yapmak için bir kredi kartı veya banka kartı kullanırsa, satıcı, siparişin verildiği tarihten itibaren dört güne kadar sipariş için karttaki parayı tutabilir.

Kredi kartı ile ödeme yaparken Kredili Satış Yasası geçerli olacaktır.

Satıcı teslimat sonrası faturalandırma teklif ederse, mal sevk edildiğinde fatura düzenlenir. Vade tarihi, alıcının teslimatı aldığı tarihten itibaren en az 14 gün olarak ayarlanacaktır.

Satıcının, alıcı için imal edilecek veya uyarlanacak mallarda olduğu gibi, alıcıdan avans ödemesi talep etme ihtiyacı varsa, satıcı bunu isteyebilir.

18 yaşın altındaki alıcılar, yalnızca satıcı ürünleri teslim ettiğinde doğrudan veya posta yoluyla teslimatta nakit olarak ödeme yapabilir.

 

Kullanılan bilgiler ad, adres, e-posta adresi, telefon numarası, ödeme geçmişi ve ödeme yöntemi, nakliye türü, sipariş ayrıntıları ve benzeri gibi sipariş bilgileridir.

 

6. TESLİMAT

Ürünlerin satıcıdan alıcıya teslimatı, online mağazanın sipariş bölümünde belirtilen şekilde, yerde ve zamanda gerçekleşir.

Teslimat süresi sipariş bölümünde belirtilmemişse, satıcı, müşteri tarafından sipariş verildikten sonra en geç 45 gün içinde makul bir süre içinde ürünleri alıcıya teslim edecektir. 

Satıcı, malların alıcıya gönderilmesini sağlayacaksa, bu taşıma için ürünleri uygun bir şekilde ve normal koşullarda varış yerine sevk ettirmesi gerekir. Taraflar arasında başka özel anlaşmalar yapılmadıkça varış yeri alıcıya aittir.

 

6.1 TALEP EDİLMEYEN PAKETLER İÇİN ÜCRETLER

Talep edilmeyen tüm paketler için, nakliye ve iade ile bağlantılı tüm ücretler Müşteriden borçlandırılacaktır. Bir paket talep edilmediğinde meydana gelen taşıma maliyetini (iade nakliyesi, nakliye ücreti vb.) tahsil etme hakkımızı saklı tutarız. 

Gönderilen bir siparişi herhangi bir nedenle kabul etmeyi reddeden Müşteri, gönderim ve iade ile ilgili tüm ücretlerden borçlandırılacaktır. Siparişin kalan tutarı Müşterinin banka hesabına yatırılacaktır. 

 

7. MAL RİSKLERİ

Sözleşme gereği ürün alıcı tarafından teslim alınır alınmaz ürün riski alıcıya geçer. 

Alıcı, sözleşmeye göre tasarrufuna bırakılan bir ürünü teslim anında teslim almayı ihmal ederse, yine de ürünün kendi özelliklerinden kaynaklanan kayıp veya hasar riski alıcıya aittir.

 

8. İPTAL HAKKI

Alıcı, sözleşmeyi İptal Kanunu hükümlerine göre değiştirebilir ve sözleşmeyi feshetme hakkını kullanabilir. Cayma hakkı, alıcının bir ürünü herhangi bir kusuru olmasa ve henüz teslim edilmemiş olsa dahi sebep göstermeksizin satıcıya iade edebileceği anlamına gelir.

Alıcı, bu hakkını kullanacağını ürün, hakka ilişkin yazılı bilgiler ve cayma süresi formunun kendisine ulaşmasını takip eden 14 gün içinde satıcıya bildirmek zorundadır. 

Alıcı, cayma süresi formu ve gerekli bilgileri ürünün teslim tarihinden daha geç bir tarihte alırsa, cayma süresi formu ve bilgisinin alıcıya ulaştığı gün cayma süresi başlayacaktır. 

Alıcıya yeterli bilgi veya cayma süresi formu ulaşmadıysa, cayma süresi ürünün teslim alınmasından üç ay sonra sona erecektir. Alıcıya cayma hakkı konusunda herhangi bir bilgi verilmemiş ise bu süre bir yıl olacaktır.

Belgelendirme nedenleriyle, alıcıdan satıcıya cayma hakkının kullanımına ilişkin bilgiler yazılı olmalıdır (iptal süresi formu, e-posta, faks veya mektup) ve alıcının ürünü nasıl iade edeceğine ilişkin bilgileri içermelidir. ürünler satıcıya.

Cayma hakkının kullanılması halinde ürünlerin makul bir süre içinde satıcıya iade edilmesi gerekmektedir. Satıcı, malları teslim aldığı veya siparişin teslim alınmasına ilişkin bir senet/fip/fiş teslim aldığı veya ürünlerin satıcının tasarrufuna sunulduğu tarihten itibaren 14 gün içinde ürünlerin satın alma bedelinin tamamını geri ödemek zorundadır. 

Satıcı, alıcının ürünlerin iadesiyle ilgili masrafları ödemesini talep etmesine rağmen, müşterinin iptal hakkını kullanması için ücret belirlemeyebilir.

Bu öğenin satın alınması bir veya birkaç ek öğeyi ücretsiz olarak içeriyorsa, alıcı satın alımın bazı bölümlerini iptal etme hakkına sahip değildir. Bir veya birkaç ürünün ücretsiz olarak dahil edildiği alışverişlerde, cayma hakkının kullanılması halinde bu ürün alımındaki tüm ürünlerin satıcıya iade edilmesi gerekmektedir.

Alıcı, satın alma işlemini iptal etmeden önce ürünleri kontrol edebilir. Ancak, ürünler, alıcının teslim aldığı andaki durumu ve miktarı ile yaklaşık olarak aynı durumda ve miktarda satıcıya teslim edilebilir olmalıdır. Alıcı, mümkünse malı orijinal ambalajında ​​satıcıya iade etmelidir. Tüm etiketleri bozulmamış, kokusuz veya hayvan kılı yok. 

Alıcı, çabuk bozulan, niteliği gereği iade edilemeyen, ses veya görüntü kayıtları (CD ve DVD'ler dahil) veya mührü bozulan bilgisayar yazılımlarının alımını iptal edemez. İkinci istisna, yalnızca satıcının iptal hakkının sona ermesine ilişkin koşulları mühür üzerinde açıkça belirtmesi durumunda geçerlidir. 

Herhangi bir zamanda iade edilemez: bozulabilir yiyecekler, iç çamaşırları, mücevherler, iğneli küpeler, saç aksesuarları ve Son İndirim olarak işaretlenmiş herhangi bir ürün.

 

8.1 RENK ÇEŞİTLİLİĞİ

Web Mağazasında görünen renklerin gerçekte renklerini yansıttığını garanti edemeyiz. Renkler, örneğin bilgisayar veya telefon ekranınız, grafik kartınız ve bilgisayar ayarlarınıza bağlı olarak farklı şekillerde yansıtılabilir.

 

9. KUSUR İDDİALARI VE GECİKME DURUMUNDA TALEPLERİN BİLDİRİLMESİ İÇİN SÜRE SINIRLAMASI

Ürün ayıplı ise, alıcı makul bir süre içinde satıcıya ayıp talebinde bulunmak istediğini bildirmek zorundadır. Bunun için zaman sınırı, tüketicinin kusuru keşfettiği andan itibaren asla iki aydan az olamaz. 

Ancak talep, alıcının malları devraldığı tarihten itibaren iki yıl içinde yapılmalıdır. Ürün veya parçalarının önemli ölçüde daha uzun bir süre dayanması amaçlanıyorsa, hak talebi için zaman sınırı beş yıl olacaktır.

Gecikme durumunda, belirlenen teslimat süresine ulaşıldıktan ve ürünün teslim edilmemesinden sonra makul bir süre içinde satıcıdan talepte bulunulmalıdır.

Ürünler kredi kartıyla ödeniyorsa, alıcı doğrudan kredi kartı veren kuruluşa (kredi kartı şirketi) bir talep göndermeyi de seçebilir. Ürünün tipine ve bunun uygulanabilir olup olmadığına bağlı olarak.

Satıcıya veya kredi veren kuruluşa yapılan bildirim yazılı olmalıdır (e-posta veya mektup).

 

10. ALICININ GECİKMELERLE İLGİLİ HAKLARI

Satıcı, ürünleri teslim etmez veya taraflar arasında kararlaştırılan süreden sonra teslim ederse ve bu alıcıdan veya alıcı tarafındaki koşullardan kaynaklanmıyorsa, alıcı, Tüketicinin Bölüm 5'inde listelenen düzenlemelere göre, Alımlar Kanunu ve duruma bağlı olarak, ödenecek tutarı geciktirir, yerine getirilmesini talep eder, sözleşmeyi fesheder ve satıcıdan tazminat talep eder.

Yerine Getirme: Satıcı, belirlenen teslimat zamanında malları teslim etmezse, alıcı satın almaya bağlı kalabilir ve satıcı tarafından yerine getirilmesi için makul bir ek süre belirleyebilir. 

Ancak, ifa önünde satıcının üstesinden gelemeyeceği bir engel varsa veya ifa, satıcı için alıcının, satıcının yükümlülüklerini yerine getirmesindeki menfaatiyle önemli ölçüde orantısız olacak kadar büyük bir dezavantaj veya maliyet içeriyorsa, alıcı ifa talebinde bulunamaz. satın almak. Bu güçlüklerin makul bir süre içinde ortadan kalkması halinde, tüketici yerine getirilmesini talep edebilir.

Fesih: Gecikmenin önemli olması veya satıcının ürünleri, alıcının belirlediği ek ifa süresi içinde teslim etmemesi durumunda, alıcı satıcıyla olan sözleşmeyi feshedebilir. Ancak, satıcı bu süre içinde yerine getirmeyeceğini beyan etmedikçe, alıcı ek süre dolmadan sözleşmeyi feshedemez.

Tazminat: Ayrıca alıcı, satıcıdan kaynaklanan gecikme nedeniyle uğradığı zararların tazminini talep edebilir; bkz. Tüketici Satın Alma Yasası bölüm 24.

Alıcı, herhangi bir iddiayı satıcıya bildirmelidir; bkz. Bu sözleşmenin 9. maddesi.

 

11. ALICININ KUSURLARA İLİŞKİN HAKLARI

Ürün kusurluysa ve bu alıcının hatası değilse veya alıcı tarafındaki koşullar nedeniyle alıcı, Tüketici Alımları Yasası, Bölüm 6'nın düzenlemelerine göre ve koşullara bağlı olarak ödemeyi durdurabilir, düzeltme ile yeniden teslim arasında, indirim talep etme, sözleşmenin feshini talep etme ve satıcıdan tazminat talep etme.

Düzeltme veya yeniden teslimat: Ürün kusurluysa , alıcı satıcıdan hatayı düzeltmesini veya eşdeğer bir ürünü yeniden teslim etmesini isteyebilir. Satıcı, şartın yerine getirilmesi imkansızsa veya satıcı için makul olmayan masraflar içeriyorsa, alıcının talebine itiraz edebilir.

Satıcı, düzeltmeyi veya yeniden teslimatı makul bir süre içinde tamamlayacaktır. Düzeltme veya yeniden teslimat, alıcı için herhangi bir masraf olmaksızın, alıcının masraflarını karşılayamama riski olmaksızın ve alıcı için önemli bir zahmet olmaksızın yapılacaktır. Satıcı, daha fazla denemeyi makul kılan özel nedenler olmadıkça, aynı kusur için iki defadan fazla düzeltme veya yeniden teslimat girişiminde bulunamaz.

Alıcı düzeltme veya yeniden teslimat talebinde bulunmasa bile, gecikmeden yapılması halinde satıcı düzeltme veya yeniden teslimat teklifinde bulunabilir. Satıcı bu tür bir düzeltme veya yeniden teslimat sağlarsa, alıcı indirim veya sözleşmenin feshini talep edemez.

İndirim: Kusur düzeltilmezse veya yeniden teslim edilmezse, alıcı orantılı bir indirim talep edebilir.

Fesih: Alıcı, indirim yerine, önemsiz kusurlar dışında sözleşmeyi feshedebilir.

Tazminat: Alıcı, ürün kusuru nedeniyle uğradığı mali zararlar için de tazminat talep edebilir; bkz. Tüketici Satın Alma Yasası bölüm 33.

Alıcı, satıcıya herhangi bir iddia sunmalıdır; bkz. Bu sözleşmenin 9. maddesi. Taleplerle ilgili düzenlemeler, cayma hakkı ve satıcı tarafından verilen garantilere ilişkin düzenlemelere ek olarak ve bunlardan bağımsız olarak uygulanır.

 

 

12. ALICININ SÖZLEŞMEYİ İHLALİNDE SATICININ HAKLARI

Alıcı, sözleşmeden doğan yükümlülüklerini ödemez veya başka bir şekilde yerine getirmezse ve bu, satıcının kusuru veya satıcı tarafındaki koşullar değilse, satıcı, Tüketici Alımları Kanununun 9. Bölümündeki düzenlemelere ve haller, ürünü alıkoyma, sözleşmenin yerine getirilmesini talep etme, alıcıdan tazminat ile birlikte sözleşmenin feshini talep etme. 

Satıcı ayrıca koşullara bağlı olarak, ödemenin gecikmesi durumunda faiz, tahsilat ücreti ve ön ödemesiz, tahsil edilmemiş mallar için ücret talep edebilir.

Yerine Getirme: Alıcı ödeme yapmazsa, satıcı satın almaya bağlı kalabilir ve alıcının bedelini ödemesini (yerine getirme) talep edebilir. Ürün teslim edilmezse satıcı, talepte bulunmak için makul olmayan bir süre boyunca beklerse hakkını kaybeder.

Fesih: Alıcı tarafından önemli bir ödeme yapılmaması ihlali veya diğer herhangi bir önemli ihlal durumunda, satıcı sözleşmeyi feshedebilir. Ancak satıcı, ödeme yapıldıktan sonra sözleşmeyi feshedemez.

Alıcı, satıcı tarafından belirlenen ifa için makul bir ek vade tarihi içinde ödeme yapmazsa, satıcı satın alma işlemini sonlandırabilir. Ancak, alıcı ödeme yapmayacağını belirtmedikçe, satıcı ek vade tarihinden önce satın alma işlemini sonlandıramaz.

Tazminat: Satıcı, alıcı tarafından sözleşmeye aykırılık nedeniyle uğradığı mali zararlar için alıcıdan tazminat talep edebilir; bkz. Tüketici Alımları Yasası bölüm 46.

Geciken ödeme/tahsilat ücretine ilişkin faiz: Alıcı, sözleşmede belirtilen tutarı ödemediği takdirde, Satıcı, Vadesi Gelmeyen Ödemelere İlişkin Faiz Hakkında Kanun'a göre faiz uygulayabilir. 

Ödemenin yapılmadığı durumlarda, ihtar yapıldıktan sonra borç tahsile gönderilebilir ve alıcı, Borç Tahsilat ve Diğer Borçların Tahsilatı Hakkında Kanuna göre ücretlerden sorumlu tutulabilir.

Tahsil edilmeyen, ön ödemesi yapılmayan ürünler için ücretler: Alıcı, ödenmemiş ürünleri tahsil edemezse, satıcı alıcıdan bir ücret artı iade nakliyesi talep edebilir. Ücret en fazla satıcının malları alıcıya teslim ederken yapacağı fiili masrafları karşılayacaktır. 18 yaşından küçük alıcılardan böyle bir ücret alınamaz.

 

13. GARANTİ

Satıcı veya üretici tarafından verilen garantiler, alıcıya kanunen sahip olduğu zorunlu hakların ötesinde ek haklar verir. Bu nedenle, bir garanti, 10. ve 11. Noktalara göre gecikme veya kusur durumunda alıcının talep veya talepte bulunma hakkına herhangi bir sınırlama getirmez.

 

14. KİŞİSEL BİLGİLER

Alıcı aksini kabul etmedikçe, satıcı yalnızca sözleşmeye göre görevlerini yerine getirebilmesi için gerekli olan kişisel verileri alabilir ve saklayabilir. 15 yaşından küçük alıcıların kişisel verileri, satıcının ebeveynlerinden veya vasilerinden izin almadıkça elde edilemez. Alıcının kişisel verileri, ancak satıcının alıcı ile olan sözleşmeyi yerine getirebilmesi için gerekli olması halinde veya kanunen gerekli olduğu durumlarda başkalarına verilecektir.

Satıcı, alıcının ulusal kimlik numarasını ancak güvenli bir kimlik tespiti için gerçek bir ihtiyaç varsa ve bu tür bir edinme gerekliyse alabilir.

Satıcı, alıcının kişisel verilerini, sözleşmeyi yerine getirmek için gerekli olanın ötesinde alıcıya reklam veya bilgi göndermek gibi başka amaçlarla kullanmak isterse, sözleşmenin akdedilmesi üzerine alıcıdan onay almalıdır. Satıcı, kişisel verilerin nasıl kullanılacağını ve kimlerin kullanacağını alıcıya bildirmelidir. Alıcının rızası gönüllü olmalı ve örneğin bir kutuyu işaretleyerek aktif olarak verilmelidir.

Alıcının, satıcının kişisel verileri kullanımıyla ilgili soruları olması veya satıcının kişisel verileri silmesini veya değiştirmesini istemesi halinde, örneğin telefon veya e-posta yoluyla satıcıyla iletişim kurması kolay olacaktır.

 

15. ÇATIŞMA ÇÖZÜMÜ

Taraflar, ihtilafları dostane bir şekilde çözmeye çalışacaklardır.  Tüketici Konseyi'nin arabuluculuğundan sonra dostane bir çözüme ulaşılamaması durumunda taraflar yazılı olarak Tüketici Konseyi'nden uyuşmazlığın Tüketici Uyuşmazlık Komisyonu'na sunulmasını talep edebilirler. 

Tüketici Uyuşmazlık Komisyonu tarafından verilen kararlar, tebliğ tarihinden itibaren dört hafta süreyle yasal olarak geçerlidir. Karar hukuken geçerlilik kazanmadan önce taraflar Tüketici Uyuşmazlık Komisyonu'na celpname göndererek kararı Bölge Mahkemesi'ne getirebilirler.

 

X